Čištění notebooku od prachu je běžná údržba, kterou je třeba pravidelně provádět. Zanedbání této údržby vede ke zpomalování notebooku a zvyšování hlučnosti. Následně může dojít k závažným a finančně náročným poruchám. Péče se v tomto případě skutečně vyplatí.

Standardní pevná cena služby je 800 Kč. Součástí služby čištění od prachu je u nás výměna teplovodivé pasty a kontrola funkčnosti chlazení v testech.

Pro správné fungování notebooku je potřeba chlazení. Téměř všechny notebooky jsou aktivně chlazené vzduchem. Při provozu dochází k zanášení chlazení prachem, který zabraňuje proudění vzduchu. Notebook se začne přehřívat, zpomalovat a zároveň dochází k vysokému tepelnému namáhání součástí notebooku.

Kdy notebook potřebuje vyčistit od prachu?

  • je hlučný, ventilátor pracuje často ve vysokých otáčkách
  • kryt je velmi horký, zejména v oblastech kolem chlazení
  • notebook se přehřívá a sám se vypíná

Rizika přehřívání

Mimo nepříjemného hluku a zpomaleného chodu hrozí díky přehřívání závažná rizika. Především se díky vysokým teplotám postupně ničí základní deska, zejména grafické čipy a procesory. Pokud se notebook dlouhodobě přehřívá často dojde k poškození základní desky. Tu je potom nutné opravit a nebo vyměnit. Tyto opravy bývají mnohem nákladnější než samotné vyčištění od prachu.